Utworzenie na bazie Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie ośrodka precyzyjnej diagnostyki i efektywnego leczenia chorób cywilizacyjnych – etap I
- Szczegóły
- Kategoria: Ogłoszenia
- Utworzono: czwartek, 16, lipiec 2020 10:02
Nazwa projektu: Utworzenie na bazie Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie ośrodka precyzyjnej diagnostyki i efektywnego leczenia chorób cywilizacyjnych – etap I
Beneficjent: Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o. o.
Program: Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020
Priorytet: VII Zdrowie
Działanie: 7.1. Zasoby Ochrony Zdrowia
Okres realizacji rzeczowej projektu: od 20.01.2016 r. do 30.09.2021 r.
Wartość projektu: 21 538 751,07 PLN
Dofinansowanie UE: 19 418 606,58 PLN
Lider Projektu: Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o. – 19 861 751,07zł
Partnerzy Projektu: Gmina Miejska Kościerzyna
Gmina Wiejska Kościerzyna
Partnerzy w ramach COVID-19:
Wojewódzki Szpital Specjalistycznym im. J. Korczaka w Słupsku Sp. z o.o. – 1 408 000,00zł
Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku – 225 000,00zł
Stacja Pogotowia Ratunkowego w Słupsku – 44 000,00zł
Cele projektu:
Celem nadrzędnym projektu jest zwiększenie dostępności usług zdrowotnych.
Celem bezpośrednim jest poprawa dostępności z równoczesnym wzrostem jakości usług medycznych w zakresie precyzyjnej diagnostyki i efektywnego leczenia chorób cywilizacyjnych poprzez modernizację oraz doposażenie Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o. o.
Projekt zakłada działania inwestycyjne polegające na zakupie i wyposażeniu w nowoczesny sprzęt medyczny Oddziału Chirurgii Onkologicznej, Sali Gastroenterologii, Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologicznej, Zakładu Patomorfologii, Apteki – Pracowni Cytostatyków, Ginekologii, Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Rozbudowana zostanie też poczta pneumatyczna łącząca Zakład Patomorfologii z pozostałymi częściami szpitala.
Realizacja projektu niesie za sobą osiągnięcie korzyści społecznych koncentrujących się głównie na wzroście bezpieczeństwa poprzez dostępność do usług medycznych oraz przyczyni się do zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania wirusa SARS-CoV-2. Cel ten zostanie osiągnięty dzięki zrealizowaniu zakresu rzeczowego projektu polegającego na zakupie sprzętu medycznego (respirator, mobilny TK, cyfrowy rtg, komory laminarne, analizator, odczynniki i testy, aparaty diagnostyczne do laboratoriów COVID-19), zakupie środków ochrony osobistej i dezynfekcyjnych oraz prac adaptacyjno-remontowych.
Planowane efekty projektu:
Doposażenie placówki oraz przeprowadzenie prac modernizacyjnych pozwolą na:
- wyrównanie różnic w dostępie do świadczeń zdrowotnych w regionie,
- wzrost bezpieczeństwa (na obszarze realizacji projektu) dzięki dostępności do szerszego zakresu usług medycznych,
- szybsze oraz kompleksowe przeprowadzenie badań,
- obsługiwanie większej ilości pacjentów jednocześnie,
- skrócenie pobytu chorego w szpitalu zmniejszając pobyt pacjenta z 5,40 dnia do osiągnięcia wartości docelowej na poziomie 4,5 dnia,
- zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych oraz energetycznych poprzez zakupienie nowoczesnego sprzętu medycznego o wysokich klasach energooszczędności.
Stacja Pogotowia Ratunkowego w Słupsku w ramach projektu zakupiła rękawiczki jednorazowe dla zespołów ratownictwa medycznego.